z0Dzięki staraniom burmistrza Roberta Czapli, wpłynęła na konto Gminy Nowogard, kolejna transza pieniędzy od Wojewody z przeznaczeniem na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Choć fundusze fizycznie są już na gminnym koncie, to nie mogą być uruchomione. Przyczyną tego jest ostatnia decyzja radnych z Nowej i PiS.

Jak pisaliśmy ostatnio, zgoda radnych, która miała być udzielona burmistrzowi Robertowi Czapli podczas ostatniej sesji, 22 kwietnia br., odnośnie kierowania pozyskanych przez Burmistrza od Wojewody środków bezpośrednio na utworzony Fundusz Pomocy, znacznie skracała całą procedurę do zaledwie kilkunastu minut. Jednak przez swą decyzję radni sprawili, że pieniądze pozyskane przez burmistrza dla uchodźców od Wojewody, będą im przekazywane z opóźnieniem. Pismo o zwołanie sesji zostało już wysłane do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Nowogardzie.

Pozostaje nam czekać z niecierpliwością, że sesja zostanie zwołana w jak najszybszym czasie. Zgodnie też z zapowiedzią Przewodniczącej, sesja odbędzie się w trybie stacjionarnym, o co wnioskowali niektórzy radni.

Pozyskane przez burmistrza od Wojewody 239.052,57 zł, przeznaczone zostaną m.in.: na posiłki dla dzieci i młodzieży, jednorazowe świadczenia w wysokości 300 zł oraz na pomoc finansową dla rodzin i ich dzieci wypłacanych co miesiąc bezpośrednio przez Ośrodek Pomocy Społeczne (w tym 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia oraz 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia), na bezpłatną pomoc psychologiczną, na wydawanie numeru PESEL, a także na zakup materiałów i wyposażenia.

Ponadto burmistrz Robert Czapla przedłoży Radzie poniższe uchwały:

- zmiana w budżecie gminy - zwiększenie dochodów gminy o 4.995.000 zł (fundusze pozyskane przez Burmistrza z programu POLSKI ŁAD) i przeznaczenie ich na realizację inwestycji pn: “Zwiększenie efektywności energetycznej budynku Szpitala Rejonowego, placówek edukacyjnych i Urzędu Miejskiego w Nowogardzie” - są to środki z budżetu państwa;

- zabezpieczenie wkładu własnego w wysokości 251.273 zł na realizację inwestycji w ramach programu “POLSKI ŁAD”;

- zmiany w budżecie gminy w wysokości 384.666,80 zł z przeznaczeniem m.in. na pokrycie kosztów edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy, realizację programu w szkołach pn. “Poznaj swój kraj” oraz na realizację programu “Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne”;

- Zmiany w funduszach sołeckich.

O terminie sesji oraz jej przebiegu będziemy Państwa informować.

Piotr Suchy