„cudaWIANKI” to plenerowa impreza scalająca lokalną społeczność poprzez muzykę, dawne tradycje oraz obrzędy. Podczas tego barwnego spotkania odbywającego się nad Jeziorem Nowogardzkim, uczestnicy mają okazję zaczerpnąć ze źródeł kultury: poznać dawne sobótkowe obyczaje oraz rytmy i zagadnienia, które od wieków łączą pokolenia. „cudaWIANKI” to Piknik Rodzinny oraz Nowogardzkie Spotkania z Folklorem, które tego roku miały już swoją trzecią odsłonę.

2015/06/24_cudawianki
Folklor, kolory i muzyka! 20 czerwca br., na Plaży Miejskiej w Nowogardzie odbył się Piknik Rodzinny oraz III Nowogardzkie Spotkania z Folklorem - „cudaWIANKI”. Śpiewacy oraz muzycy z regionu przygotowali na tę okazję ludowe granie, przed publicznością wystąpili: uczestnicy Konkursu Piosenki Ludowej „Piękna nasza Polska cała” organizowanego w ramach roku Kolberga. Są to: dzieci z Przedszkola nr 3 i Zielonego Przedszkola, uczniowie: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3, SP nr 4, SP w Orzechowie oraz SP w Żabowie; a także „Kapela Zdzicha” z Wojcieszyna, „Zespół Ludowy Lipka” z Kobylanki, „Kapela z Łęczycy”, „Kapela Swaty” z Będzina, „Kapela Rycha” i „Wesoła Ferajna” z Nowogardzkiego Domu Kultury.

Konkurs na Najpiękniejszy Wianek Sobótkowy wygrała Elżbieta Kamieniak. Główną nagrodą był nowoczesny tablet ufundowany przez PPUH Okno Sp. J. Robert Fasuła i Zofia Gaszewska. II miejsce zajęła Jolanta Modrzejewska, a III – Janina Pożarska. Laureatki otrzymały miesięczne karnety na seanse filmowe w Kinie Orzeł.

Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji: obozowisko Drużyny Wojów Piastowskich „Jantar”, pokazy walk, konkursy z nagrodami, takie jak: przeciąganie liny, cukierkobranie, zerwikaptur – ścinanie głów oraz potyczki średniowiecznych strongmanów. Jarmark Cudów obfitował w różności błyskotek, ozdób, a także jadło – było wiele dla ciała i ducha. Swoje stoiska przygotowali lokalni przedsiębiorcy, a także instytucje i stowarzyszenia – w organizację „targu” włączyli się mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nowogardzie, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – koło w Nowogardzie oraz członkowie Klubu Pozytywnie Zakręconych „Pięterko”, działającego pod egidą Nowogardzkiego Domu Kultury. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach toczenia na kole przygotowanych przez instruktorkę NDK - Martę Wlaźlińską (pracownia wylepianki.pl) oraz w warsztatach malowania na kamieniu, gdzie przewodnikiem po świecie kolorów była Dominika Odrowąż. Członkowie pracowni filmowo-fotograficznej wraz z Krzysztofem Kuźnickim – prezesem szczecińskiego Stowarzyszenia Kamera, zapraszali do wykonania pamiątkowych fotografii.

Info. własna